The Colorado Kid - Stephen King Orijinali Kitap Esintisi adresinde.

Stephen King'i Pinuccia'nın etkinliği sayesinde nihayet okuyabildim. Gözüme ilk olarak nispeten daha normal konusu olabileceğini düşündüğüm Colorado Kid ile başladım ve sanırım ağır bir romana denk geldim. Nasıl ağır anlatayım.

Yazar kitapta aydınlatılmamış bir cinayeti iki yaşlı gazetecinin ağzından bizlere anlatıyor. Biz de genç çaylak Stephani gibi oturup ikiliyi dinliyoruz ve adamın başına neler gelmiş olabileceğini çözmeye çalışıyoruz. İki gazeteci sizi düşündürerek anlatırken kitap sayfalarının gitgide azaldığını fark ediyorsunuz ve bir kıllanma evresi geliyor. Sonuçta adama ne olduğunu tam olarak anlatmadan kitap da bitiveriyor. Ölüm nedeni cinayet mi, yoksa intihar mı etti ne oldu bilemiyorsunuz.

Kitabın sonunda yazar notu var, etkilendiği bir makaleden yola çıktığını anlatıyor ve olayda sonuç aramadığını, sadece gizem kısmının onu çektiğini anlatıyor. O yüzden kitabın sonunda - kendi adıma söylüyorum - Stefani gibi kalabiliyorsunuz. Bu yüzden kırdım ve 3 yıldız verdim. Kitapta iki emektar gazetecinin sık sık söylediği gibi Miss Marple ya da başka biri çıkıp da olayı çözmedi, ama ben hep çözülmesini bekledim. Sanırım bu tür için Agatha ya da Sir Arthur Conan Doyle tarzı kitaplar benlik. Poe'nın hikayelerindeki gibi uzun çözümlemelerini tatmin edici bir sonu olduğunda daha çok seviyorum.