On the Island - Tracey Garvis-Graves Orijinali Kitap Esintisi adresinde.

On The Island bence çok güzel bir romandı. Konusunu okuduğunuzda tüm temayı anlayacaksınız zaten. Geçirdikleri kaza sonrasında neyse ki bir ada bulabiliyorlar. Deniz köpek balıkları, zehirli deniz anaları ile dolu çünkü. Büyük ihtimalle adadan kurtuluyorlar mı ya da ne kadar mahsur kalıyorlar gibi sorularınız var. Hemen cevaplayayım onları: Evet kurtuluyorlar. Yaklaşık olarak 3,5 sene sonra ama :D

Doğru okudunuz, tam 3,5 sene adada tek başlarına yaşıyorlar. Nasıl o kadar uzun süre öyle yaşadıklarını sorarsanız, uçak kazasından sonra adaya denk gelen valizleri ile tabi. Anna'nın güzelcene bir valiz hazırlaması sayesinde gayet rahatlıyorlar. En başlarda, valizi bulamamışlarken birçok defa açlıktan bayılacak raddeye geliyorlar. Valizi bulduktan sonra T.J. Anna'nın küpelerinden birini olta gibi kullanıp balık avlıyor ve ateşte pişirerek yiyorlar da kendilerine geliyorlar.

Adada bir de "Bones" ismini verdikleri bir iskelet var. Kimin nesiymiş o derseniz öğrenemedim. 1.5 kısa hikayesinde sanırım kim olduğunu anlatıyor, onu da okumaya niyetliyim yakında.

Adadan kurtuluşları ironik gelecek size ama tsunami sayesinde oluyor. Adalarını su yuttuğu için bu ikili de birbirlerini kaybetseler de iki farklı helikopter tarafından kurtuluyor ve 3,5 senenin üzerine ilk defa etraflarında insan görüyorlar.

Bundan sonrası ailelerine kavuşmak, eve dönmek felan. Ama yaş farkı dolayısıyla bir hayli sıkıntı çekiyorlar, Anna da T.J.'in hayatını yaşamasını istiyor, kendisiyle tıkılmasını değil. Bu tip okuduğum her kitapta hep aynı şey oluyor. Erkek büyük olunca tamam, ama kadın büyükse oğlan bir hayatı tatma şansı yakalasın bla bla... Neticede ne oluyor, erkek kadını ikna ediyor.

Kurgusu çok güzel bir kitap. Ayrıca sonuna da 4 yıl sonrasının epilogu koyulmuş, yani düşünürseniz bu kitapta yaklaşık 10 yıllık bir zaman dilimini okuyorsunuz. Kitabın ilk yarısı ada hayatı ile, son yarısı da adadan sonraki hayat ile geçiyor. Hiç sıkılmadan bu akıcı hikayeyi okuyorsunuz ve bitmeseydi diyorsunuz, hüzünleniyorsunuz. Yayın hakları alınmış lakin ne zaman çıkar bilmem. Yazarın diğer kitaplarını da -çok değil zaten 2-3 tane- listeme aldım, büyük ihtimalle onlarla da güzel zaman geçireceğim.