Existence (Existence Trilogy, #1) - Abbi Glines Bu yorumu Kitap Esintisi adresinde bulabilirsiniz.

Kitap boyunca hangi kitaba benzediğini bulmaya çalıştım durdum. En sonunda kitap bittikten bir süre sonra "aa evet Düşüş yaaa" dedim. Tıpkı oradaki gibi gizemli bir erkek, gizemli olmasına rağmen hiçbir şeyi açıklamadan kızımıza ilgi duyan bir erkek, kızımızın ise talibi olan başka bir erkek, ki o erkek de göründüğü gibi çıkmayan bir erkek. Ne dedin anlamıyorum diyenlere hemen kitabı anlatayım.

Existence'daki kızımız Pagan. Doğduğu günden beri etrafında ruhlar görmekte. Ama bir gün etrafında gördüğü ruhlardan yeni biriyle karşılaşır ve bu, diğerlerinden farklı olarak onunla konuşur. Her ne kadar bir ruh olduğunu görüp anlasa da ondan etkilenmeden edemez. Tabi sorun şu ki o ruh değil, Ölüm'dür. Ve hayatında kalıcı değişikler yaratacağı kesindir.

Okulun gözde çocuğu ise yazıları konusunda ondan yardım ister. Ondan hoşlanmayan Pagan ise en başta ona yardım etmek istemez. Ama sonra annesinin ve de kendi düşüncelerinin yardımıyla ona haksızlık ettiğini düşünür ve yardım etmeyi kabul eder. Yardım ettiği çocuk Leif ile işler bir yerde sarpa sarar. Leif'in onunla alay ettiğini düşünüp bir hışımla arabaya binen Pagan kaza yapar. Ölmesi gerekirken ölmeye Pagan için etrafındaki dünya değişmektedir. Ölüm - ya da bilinen adıyla Dank -onu kurtamıştır ama bunun cezası olacağının da farkındadır. Yine de Pagan'dan vazgeçmeyi kabul edemez.

Leif hissettiği suçlulukla hastane kapısında sabahladığı gece çıkmaya karar verirler ve hayat Leif, iki yakın arkadaşı ve kendi için normal bir düzene girer. Ama bir türlü Dank adlı gizemli ruhu unutamaz. Akşamları evinde belirir ve uyuması için ona şarkı söyler. Pagan gitgide ona bağlanır. Ama onu okulda kanlı canlı biri olarak görünce şok geçirir. Ve takıldığı kızdan dolayı onu kıskanır, Leif'i zaten kullandığını düşünmektedir vs. buralar biraz ergen olaylarına giriyor.

Meydana gelen bir olayla Dank onu bırakıp gittiğinde ve de karşılaştığı bir kazada ölen iki kişiyi alıp götürenin Dank olduğunu görünce herkes onun çıldırdığını sanır, PTSD ile bir rehabilitasyon merkezine yatar. Ama orada tanıştığı bir kişi ileride yapacağı önemli bir seçimde rol oynayacak ve Leif'in aslında göründüğü gibi olmadığını öğrenecektir.

Kitap bazı yerlerde beni sıksa da sonuçta fena değildi. Tıpkı Düşüş'e verdiğim gibi üç yıldız verdim, olayların işlenişi çok benziyordu. Sonu da havada kaldı. Ayrıca seri zaten kısa kitaplardan oluşuyor ve de dili gayet basit, o yüzden İngilizceden okumadıysanız bile hiç bu kitabı rahatlıkla deneyebilirsiniz.