Playing for Keeps - R.L. Mathewson "Those are my brownies you bastard!"

Kitaba başladığınız an bu tip cümleler ile bir hayli haşır neşir oluyorsunuz. Çünkü bu ailenin yemek ile ilgili nasıl desem bir bağımlılıkları var. Etrafta bir yiyecek varsa ve bu ailenin erkeklerinden biri etraftaysa bilin ki o yiyeceğin ömrü 2 saniye felandır. Etraflarındakilerin yemeklerinden de çalıyorlar ve hiç de utanmıyorlar. İşte Jason en tipik örneği bu ailenin. Kızımız Haley ise utangaç, çekingen, etliye sütlüye karışmayan bir tip ve Jason'un her yaptığına 5 sene boyunca sesini çıkarmadan katlanıyor. Jason da tam neighbor from hell hani, yapmadığını bırakmıyor. Haley'nin çiçeklerini sökmesiyle kızımızın tepesi atıyor ve hortumla ıslatmaya başlıyor Jason'u. Aslında Jason'un amacı oradaki arılardan kurtulmak ama kızımız bunu bilmiyor. Bu kadar uğraşınca arılar kızıyor tabi ve bunlar da Haley'nin evine sığınmak zorunda kalıyorlar. Bu olayın ertesinde aralarında dostluk oluşmaya başlıyor.

Bu dostluk kısa sürede kankalığa dönüşüyor. Aynı beysbol takımının koyu fanatikleri olduklarını öğreniyorlar, tabi Jason Haley'nin yemeklerinin -özellikle brownielerinin- hastası haline geliyor. Zamanla Jason istemese de Haley'e farklı bir gözle bakmaya başlıyor, Haley zaten ona aşık olmuş çoktan. İlişkilerine yeni bir boyut kazandırıyorlar. Bunların bir de garip bir özelliği vardı, beraber yatmazlarsa uyuyamıyorlar ama cinsel içerikli olarak düşünülmemesi lazım onlar kanka çünkü. İşte bu beraber yatma olayı da tuz biber oluyor ve ilişkilerin seyri değişiyor. Tabi Jason onu uyarıyor, ben bunu mahvederim felan diye. Tabi sonrasında tam bir eşeklik yapıyor ve araları bozuluyor. Bu soğuk rüzgarlar sadece birbirlerini ne kadar sevdiklerini anlamalarını sağlıyor ve mutlu sonnn...

Kitap 10 yıl sonraki bir epilog ile bitiyor. Jason ile Haley'nin 3 çocukları var ve hepsi de babasına çekmiş :D Yemek için yaptıkları davranışları görüyorsunuz ve kesin bu ailede bir sorun var diye düşünüyorsunuz, genlerden sanırım :P Uzun sözün kısası hoş bir roman, bir hayli de komik, bu yüzden de hemen okunuyor. Güzel zaman geçirmek için birebir.